دنیای این روزای من

نفخ حتا از کابوس و فکر و خیال و تصویر موتورسواری که از شیشه آمد تو هم بیشتر خواب آدم را زهرمار می کند. مامان همیشه می گفت به راست بخواب و باد ول بده تا دل پیچه رهایت کند. اصولا باید به راست چرخید و باد ول داد تا راحت شد. اصلا به پهلوی چپ که نمی شود خوابید. یادم نمی آید چه سنی داشتم ولی از یک سن به بعد تپش قلبم را احساس کردم و دیگر نشد به پهلوی چپ بخوابم. به نظر من هر عضوی را که احساس کنی فاتحه اش خوانده است مثلا چند وقت بعد معده ام را حس کردم و الان جوری شده که لیز خوردن یک قاشق غذا را از لوله ای که در قفسه سینه ام هست حس می کنم و عبورش را از یک دریچه و تالاپی افتادنش را در یک سالن وسیع و جادار و پر از سر و صدا. حتا در بین آن همه شلوغی و فعل و انفعال صدای افتادنش را بر کف معده ام می شنوم. از گرگ و میش بیرون مثل همیشه دستگیرم نمی شود که هوا ابریست یا آلودگیست یا شیشه کثیف است یا عینکم را باید عوض کنم یا دیدم را یا چی. قهوه ی دم صبح را دوست دارم اما کافئین قهوه هم برای این معده ی علیل و رفلاکس مادرمرده اش ضرر دارد هم دیروز در همشهری خواندم که برای کبدهای داغان سم است. همه ی چیزهای خوشمزه برای بدن ضرر دارد. همه ی چیزهای مزخرف و بدبو مفیدند عینهو گاو. ماهی کلم بروکلی و یک مشت چیز دری وری دیگر و میوه ها مثل سیب که آنقدر سمبل و نماد بوده که آدم رویش نمی شود به آن قیافه ی پر تبختر گاز بزند. این حرف ادعای فضلی بیش نبود. زر زدم خلاصه اش اینکه سیب دوست ندارم. قهوه آماده شده. به درک که ضرر دارد. می خورم. یک کیسه نان بولکی ( ما آن زمان ها می گفتیم نان سفید) می گذارم کنارم و خالی خالی می جوم در نبود وسیله های تسکین که یکی یکی با خروج از دهان دکتر رفع زحمت کردند این روزها به یک مخدر فوق العاده پناه برده ام: آرد سفید گندم. دکتر یک کاغذ داد دستم و چشمانش را مثل ناظم مدرسه گشاد کرد و در نهایت خونسردی سیگار و الکل و فست فود و پیتزا ( پیتزا را جدا از فست فود نام برد تا بیشتر بچزاندم)‌ و هرگونه تندی و ترشی و چربی و بادمجان و آش رشته و قهوه و نسکافه را سر برید و چای شاش خری و آب و نان خالی و یک کوله بار قرص را توشه ی راه و رزق و روزی ام قرار داد. سابق بر این من یک روش تسکین اعصاب خراب داشتم که نامش را گذاشته بودم درمان خیابان جمهوری. روش کار به این شکل بود که از چهارراه استامبول پیاده روی شروع می شد و با خرید قهوه از ریو و خفه کردن خود با پیراشکی خسروی (به تعداد بالا از انواع و اقسام) و ادای احترام به کافه نادری به پیتزا داوود ختم می شد و آنجا با دستانی سسی و دهانی مملو از کالباس های نامرغوب خوشمزه و در فضایی معنوی و پر آویشن تمامی رنج های بشری به انتها می رسید. تمامی ترس ها فرار را برقرار ترجیح می دادند. عذاب وجدان ها و اشتباه هایم خودزنی می کردند و چرایی زندگی در بدترین زمان و مکان دست از سرم برمی داشت. آن روزها همیشه می شد به آن کوچه ی باریک با آن دو نیم دایره ی پر از پنجره و باقی ساختمان های در حال ویرانی اش پناه برد و به آرامش رسید آن روزها که معده ها فولاد را ذوب می کردند و کبدها همینطور بیخود و بی جهت چرب نمی شدند. حالا در نبود این امکانات به درمان آرد سفید گندم رسیده ام. طریقه ی عمل به این شکل است: وارد یک نان فانتزی می شوید یک نان شیرمال ( که عمرا در شیر مالیده باشندش) می خرید (فراموش نکنید:‌ قطر نان شیرمال با رفع افسردگی شما رابطه ی مستقیم دارد) اصلا من با مدلسازی به یک فرمول در این زمینه رسیده ام که به شرح زیر است:‌

  K = (H X D^2)/n

K شاخص رفع افسردگی

 H ضریب الاستیسیته ی سفلی ( محاسبه ی این ضریب خود مبحثی جداگانه است که در این مقال نمی گنجد)

D قطر نان شیرمال کذایی

n تعداد کیوسک های روزنامه فروشی که در طی فرایند محو کردن نان شیرمال از کنارشان عبور می کنید.

 خلاصه وقتی اثری از نان شیرمال در این دنیای دون باقی نماند استرس ها تمام می شود و دنیا به شما لبخند خواهد زد. بگذریم. با یک کندی رشک برانگیز ( برای حلزون ها صدفها و هرنوع حیوان لزجی) لباس می پوشم و بعد از گذاشتن چند کتاب قطور در کیفم ( که مدت هاست خیال خواندن شان را دارم) به راه می افتم. سنگینی کیف به زمین بندم می کند و از این که چس مثقال نسیم بلندم کند و مثل یک ش.و.ر.ت خونی پرتم کند روی شاخه ی درخت نجاتم می دهد. در تاکسی هدفون را به گوشم می گذارم و ترانه ی نگو تنهایی خانم گلاره ی شیبانی را گوش می دهم تا صدای مجری های رادیو را نشنوم. لپ کلام این ترانه حرف دل زنان است: بهم دروغ بگو دروغ های زیبا. به نظر من اگر این ترانه ده سال زودتر اجرا می شد به مراتب منافعش برای بشریت از کشف زودهنگام آسپیرین بیشتر بود. می رسم. پیاده می شوم. تاکسی به راه می افتد و دستی مرا به عقب می کشد. کاپشنم لای در بوده که در را بسته ام. دنبال تاکسی چند متری می دوم تا می فهمد و می ایستد. قلبم را حس می کنم. زیر چشمی نگاه می کنم. هیچ عابری مرا در آن وضعیت احمقانه که آدم را یاد هارولد لوید می انداخت ندیده.

نگهبان می گوید: چرا همیشه دیر میای حامد جان!؟

من حامد جان نگهبان اداره ام. در اداره زمان را به فاصله های خوردن چای آب زیپو تقسیم می کنیم.

بعد ناگهان شب می شود.

پی نوشت: دوست داشتم این نوشته را به سیبیلهای پوریا یا خنده های امیلی تقدیم کنم ولی نمی دانم چرا وقتی یاد مهم ترین خبر دیروز منظومه ی شمسی یعنی تیتر یک و عکس بزرگ شهر موش های روزنامه ی شرق افتادم که خبر مسرت بخش ساخت قسمت دوم شهر موش ها را می داد که از نان شب برای هر انسان واجب تر است یک دفعه همه چیز برایم بی معنا شد. اصلا نوشتن هم بی معنا شد. نفس کشیدن از آن هم بی معناتر. وبلاگ آپ دیت کردن از مهاجرت بی معناتر. تعطیلی کتابفروشی طرح نو از پایان بندی پذیرایی ساده بی معناتر. تماشای بازی ال کلاسیکو از تماشای کوچه با اف اف تصویری بی معناتر. ریختن چنته در سوراخ توالت از فشار دادن دکمه ی رویت و چاپ خودپرداز بی معناتر و نقطه از ویرگول بی معناتر     

/ 9 نظر / 6 بازدید
مهرنوش

وای همه چیز این متن عالی بود واقعن چسبید ! مرسی :)

در دوردست‌ها

خیلی خوب بود ... هی تیکه تیکه پیش میرفتم هی میخواستم بگم این تیکه خیلی خوب بود. میرسیدم بعدی میدیدم بهتر بود. بعد با پی نوشت دیگه همه چی رو ختم و حجت رو بر ما تمام کردید! :)

قاطرچي شبيه حضرت موسي

من كسخل رو بگو تا تهش رو خوندم ! خو راه براي كرخت كردن زياده يه سريش رو دكتر حذف كرده ولي بازم هست اصولش اينه كه فشار خونت رو بياري پايين يا حالتي نزديك به مازوخيسم داشته باه من نظرم به عوامل درونيه ولي اگه مهارتش رو پيدا نكردي بگو بسازمت !

فرنوش

اگه بگم بوس بهت خیلی کار خز و مسخره‌ایه به نظرت؟ ولی خب، بوس بهت [ماچ][نیشخند]

نسیم

عالی بود آقای حبیبی. حامد جان :)

نادیا برتون

جوابه :)

ع.ک.

خیلی چسبید حامد جان - کلی دلم برای این حرفا تنگ شده بود ، یاد گپ و گفتا به خیر ...

ع.ك.

... به نظر من هر عضوی را که احساس کنی فاتحه اش خوانده است ... عالي بود.