جهان بینی رمان لیتری چند؟ یا وقتی از حجم کتاب رونمایی می شود.

یکی رمانی نوشته و برایش جلسه ی رونمایی گرفته اند و اهالی لق و تنبل ادبیات از خرد و کلان و پیر و جوان، قطار قطار، پیاده سوار و مینی بوس در مینی بوس در آن جلسه شرکت کرده اند، انگار سونامی حضور در جلسه ی رونمایی گرفته باشند و اگر در آن روز یک از خدا بی خبری پیدا می شد و به خودش نارنجک می بست و از پله های جلسه ی رونمایی پایین می رفت الان عالم ادبیات ما به چند غافلی که روحشان از این جلسه بی خبر بوده ختم می شد. با هم به گزیده ی نظرات مطرح شده در این جلسه که گاری نحیف ادبیات ما را چند میلیمتر جلو برده است می پردازیم:

شخص اول: ابتدا کتاب را که دیدم تعجب کردم چطور در ژانر معما و تریلر نویسنده توانسته کتابی با این حجم بنویسد. و راستش زیاد خوش بین نبودم...

سوال: آیا منظور از حجم کتاب طول ضربدر عرض ضربدر ضخامت کتاب است یا این که منظور از حجم یعنی لولهنگ کتاب چقدر آب برمی دارد؟

فرمول:  خوش بینی نسبت به کتاب = (حجم نویسنده * اخلاق نویسنده * ضریب ژانر) تقسیم بر حجم کتاب

شخص دوم: من هم مثل دکتر حجم کتاب را که دیدم تعجب کردم... این که نویسنده ای بیاید و این جسارت را داشته باشد که شبیه بقیه ننویسد آن هم در این حجم خودش می تواند امتیاز باشد.

برگی از تاریخ: من با دیدن حجم رمان او تعجب کردم، خیلی هم تعجب کردم. ( نقد کوبنده و تاریخی همینگوی بر رمانی از فیتزجرالد)

نتیجه گیری: اگر نویسنده شبیه بقیه ننویسد در غیر از این حجم یا نویسنده شبیه بقیه بنویسد در این حجم یا نویسنده شبیه بقیه بنویسد در غیر از این حجم مذموم است.

شخص سوم: رمان پلیسی معمولا با حجم کم نوشته می شود، چطور این رمان در 543 صفحه نوشته شده؟

کشف و تبریک: کشف صفحه را به عنوان واحد حجم رمان تبریک و تهنیت می گوییم.

مچ گیری: به سیبیل مبارک پلکسی گلاس قسم این شخص کتاب را نخوانده. فقط با تردستی خاصی توانسته چند لحظه قبل از شروع مراسم نگاهی به صفحه ی آخر رمان بیندازد.  

اطلاعیه: به یک نفر که بتواند در مورد طول و عرض یا قطر رمان حرف بزند و موضوع بحث را عوض کند جایزه تقدیم می شود.

شخص چهارم: در ایران ژانر پلیسی اساسا قادر به شکل گیری نیست.

خبر علمی: جمعی از دانشمندان یک مرکز تحقیقات در سیبری پس از ده سال تحقیق اعلام کردند: در ایران اساسا ژانر پلیسی قادر به شکل گیری نیست و این خانم بیخود کرده شکل گیری کرده.

نویسنده: در رمان های ایرانی معمولا فرد به مثابه ی کارآگاه یا پلیس به دنبال موضوعی می رود...

ای وای بر من1: جل الخالق! واقعا در رمان های ایرانی معمولا فرد به مثابه ی کارآگاه یا پلیس به دنبال موضوعی می رود؟ آخه چرا؟ چرا ای فرد به مثابه ی یک فرد به دنبال موضوعی نمی روی؟ مگر خودت چی کم داری مرد؟ سرت رو بالا بگیر و به دنبال موضوعی برو.

ای وای بر من 2: این سونامی (به مثابه) بدجوری دامنگیر ادبیات ما شده و ول کن هم نیست. مطمئن باشید هر خانم فرهیخته ای بخواهد یک حرف جدی بزند حتما یک بار در آن می گوید به مثابه.  

نویسنده: از نظر من و در واقع آنچه جهان بینی رمان من محسوب می شود این است که قدرت و اقتصاد مثل دو چرخ مهم زمان را برای آدم ها جلو می برند...

تبریک: ای خوانندگانی که قرار بود کتابی در این حجم را بخوانید و ناخن خود را بجوید و گیس خود را بکشید و ماتحت تان را جر بدهید تا آخر سر از جهان بینی رمان سردربیاورید. ببینید نویسنده ی مهربان و فداکار چطور منظور خود را مختصر و مفید بیان کرده و کار ما و شما و آیندگان را آسان نموده تا بتوانیم با خیال راحت به حریم سلطان خود برسیم.

استاد: ... فکر می کنم از این به بعد اگر کسی بخواهد در زمینه ی قدرت و اقتصاد رمانی پلات محور بنویسد کار خیلی سختی در پیش دارد...

وای بر من گر تو آن گم کرده ام باشییییییی، گم کرده ام باشی 1: اوه اوه! چقدر ترسناک! مبادا کسی هوس کند بی اجازه ی من رمانی پلات محور در زمینه ی قدرت و اقتصاد بنویسد!

وای بر من گر تو آن گم کرده ام باشییییییی، گم کرده ام باشی 2 ( نمایشنامه در یک پرده) :   

من: استاد! می خواهم رمانی بنمایم؟

استاد: آیا رمانت پلات محور است یا دیفرانسیل عقب؟

من: پلات محور است استاد.

استاد: آیا در زمینه ی قدرت و اقتصاد است؟

من: آری. آری.

استاد ( با حلقه ی اشک در چشمان): فرزند! کاری سخت در پیش رو داری.

من (گریان و به گریبان استاد آویزان): با وجود شما استاد! هر سختی آسان خواهد شد.

پرده می افتد روی این صحنه ی احساسی.  

نفر چهارم از آخر: ... (در این رمان) لوکیشن ها متعددند و در هر صحنه اکت و پویایی بالاست.

نقد ادبی نوین: ... اصولا با این حجم و این میزان اکت این رمان به کیل بیل گفته در نیا که من درآمدم.  

نفر سوم از آخر: اساسا پرداختن به این حیطه جسارتی در خور می خواهد و از این بابت به نویسنده تبریک می گویم.

نمونه ی نقد ادبی چاپ شده: جناب خانم فلانی! جسارت در خور و شایسته ی شما را در انتخاب حجم کتاب و جهان بینی کتاب که در دو مقوله ی قدرت و اقتصاد تجمیع شده است تبریک و تهنیت عرض می نمایم. بر خود لازم دانستم یک عدد کیک بی بی را به این صفحه ی ادبی پیوست کرده و تقدیم دارم. چشم انتظار رمان های حجیم تر شما در زمینه ی قدرت و اقتصاد: بنده ی حقیر

نفر دوم از آخر: چند نفری رمان را متعلق به طبقه ی اشراف دانسته اند در حالی که من فکر می کنم قبل از آن باید توجه کنیم رمان دارد دغدغه های مهمی را مطرح می کند.

توضیح: میثم جان! یاد آن قسمت نوار علیمردان افتادم که مادر علیمردان می گفت: آخه ما اعیان و اشجار... و بابای علیمردان می گفت: اعیان و اشجار نه خانوم... اعیان و اشراف. ولی جدی از شوخی گذشته تو فکر کرده بودی در رمانی با این حجم و با زمینه های قدرت و اقتصاد دغدغه های مهمی مطرح نشده، آن هم وقتی استاد بعد از این رمان، نوشتن هرگونه داستان، خاطره، رساله، یادداشت پشت قوطی کبریت، آگهی فوت و قبرنوشته در مورد قدرت و اقتصاد را امری سخت دانسته اند؟

نفر آخر: به نظر من این نوع ادبیات خاص آن طبقه است چرا که در طبقات فرودست این نوع ادبیات به این شکل صورت نمی گیرد.

باز هم کشفی دیگر از دانشمندان روس ساکن سیبری:

با سلام به تاواریش های ایرانی. در طبقات فرودست این نوع ادبیات به این شکل صورت نمی گیرد. زور بیخود نزنید. قبلا هم گفتیم که در کشور گل و بلبل شما این ژانر هم شکل نمی گیرد. ما (جمعی از دانشمندان روس سرما زده) خودمان تا آخرش رفتیم و دیدیم که شکل نمی گیرد. اصلا چون در ایران طبقه ی اشراف نداریم، درخت نداریم، واحد حجم مشخصی نداریم، پلیس نداریم، گناهکار نداریم، معما نداریم و همه چیز اظهر من الشمس است این رمان اصولا شکل نمی گیرد و این رمان توهمی بیش نیست و شرکت شما اندیشمندان در جلسه ی رونمایی چنین رمانی هم توهمی بیش نبوده و الان همگی شما در خواب مغناطیسی به سر می برید. باشد که در این خواب غفلت بمانید. امضاء: ایگور پسیکوروویچ دبیر علمی مرکز تحقیقات سیبری و حومه  

پایان

------------------

ببینید لطفا و باور کنید چیزی نمی شود اگر جای زردآلو در سبد میوه ی این هفته ی ما خالی باشد:

http://www.hamdelan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=189

/ 32 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ن

اینا که شاگرد نیستن. بمبگذار انتحاری ان!

شاگرد اول شریف

این جلسه و استاد و رمان و حجم و حضور حاضرین تا دسته رفته به شما و از چشم‌ هاتان زده بیرون و زردآلو‌هاتان را لرزانده! همین خوب است.

شاگرد اول شریف رو باش!

روزبه اسکندری

حداقل دوزار وجود داشته باشید اسم و رسمتون رو بنویسید بدونیم با چه فرهیختگانی طرفیم. شما که از هویت خودتون ترس دارید دیگه چرا اینقدر ادعاتون میشه ؟ کل کل حامد با شما مصداق بارز : سر ناکسان را برافراشتن است و بس

ناظر

موافقم با شما حامد جان و عذر خواهی میکنم فقط خواستم بدونن اگه تو نجابت میکنی چیزی نمیگی اونا بفهمن مزه اینجوری حرف زدن چیه

دوست قدیمی

می بینی؟ بهت گفتم روزی می رسه که خودت و خانواده ات رو به خاطر عصبانیت های لحظه ای خوار می کنی. اینا به نفعت نیست. این کارا دور می کنه تو رو از نوشتن. کار تو داستانه. اینا که می بینی این‌ جا برات هورا می کشن دارن با یکی از آدمای اون جلسه سنگاشونو وا می کنن. دارن ناخن می زنن. جمع کن این بساط لوتی بازی رو حامد.

هاپارت هپروتیان

آغا من ناراحات شودم واقتی گفتن دختر شما... رگم رو زدم رفتم یک عادد رومان نوشتم به اسم شانبه. انجا از حخوخ داختر شما دیفاع کردم.

مینا حسین نژاد

آقای حبیبی، رفتار شما و پاک نکردن این کامنت زننده، معنی این رو میده که انگار همه غارتگران و چاقوکشان به افراد نزدیک شما، دختر شما حمله کردند توهین کردند و شما یک گوشه نشسته اید و می گوئید، ببینید من چقدر مظلومم. ببینید این آدم ها جقدر بی سروپا هستند. از تون خواهش می کنم اون کامنتی که به دخترتون مربوط میشه رو پاک کنید. چون الان مقصر شما هستید که این سوء استفاده از اسم همسر و دختر، عین خیالتون نیست و فقط می خواهید مظلوم نمایی کنید. و بی ادبی مردم رو به رخشون بکشید. کامنت شما در فیس بوک هم شیر شده و من واقعاً از این اتفاق ناراحتم.

روشنک

آقا من نمی فهمم؛هرکس در این خراب شده(دنیا) بالاخره برای خودش جایی دارد؛این وبلاگ هم مال ِ کسی است که مطالبش را می گذارد و ما فقط می توانیم بخوانیم؛انگار خانه ای دیوار شیشه ای داشته باشد. نمی تونیم بگیم آقا چی کار بکن چی کار نکن. خود آن آدم که دارد در این خانه راه می رود به تمام عواقبش آگاه است. می گوییم ادبیات ما به اندازه ی هیچیمان پیشرفت نکرده؛واقعا توقع داریم که پیشرفت کنه با این همه سلطه طلبی.... وقتی فکرشو می کنم که هنوز در این خراب شده(ایران) نمیتونیم دیالوگ برقرار کنیم؛واقعا توقع داریم که کتاب هامون چه تیراژی داشته باشه هلندی ها خیلی نویسنده ی معروفی ندارن ولی خیلی از خونه هاشون دیوارای شیشه ای داره که مردم وقتی نگاهشون می افته تو اون خونه ها: به آدم هایی که تو اون خونه هستن بد و بیراه نمی گن که چرا اینجوری می گردین. به خدا قرار نیست همه ی ما آدم های معروفی بشیم فقط کافیه یکم مثل آدم رفتار کنیم. فقط دلم می خواست اگه این یه جمع واقعی بود و همه ی شما رو می دیدم آنچنان دادی می زدم که دیگه کسی چیزی نگه. خِلاص.

نش

ادب، ادبیات، مودب. خواهر، مادر! پدر! خانه؟ خانواده؟ . . . عجب! عجب! عجب!