گپی با یکی از مترجمان سریال هفت ننگ

س: با سلام. درسته که شما از روی سریال خانواده ی مدرن کپی برداری کردید؟

ج: بنده افتخار دیدن آن سریالی که شما نام بردید رو نداشتم چون به اطلاعتون برسونم بنده در مدینه ی فاضله زندگی می کنم و نه تنها ما ماهواره نداریم قوم و خویش ها و همسایه هامون هم ندارند.

س: پس چطور اینقدر این دو سریال شبیه هم شده اند؟

ج: ببینید اساسا این دو سریال شبیه هم نیستند. مثلا در سریال خانواده ی مدرن دو نفر همج..نس گرا نشان داده می شوند که ما چون در کشورمان همج...نس گرا نداریم پس مجبور شدیم آنها را زن و شوهر کنیم و به همین دلیل این دو سریال اصلا شبیه هم نیستند مگر این که شما از کسانی باشید که طرفدار ازدواج همج...نس گراها هستند یا نکند همج...نس گرایید. همج..نس گرایید؟

س: بله؟ نخیر. ولی آبرو ریزی وقتی بالا می گیره که تایم و گاردین هم این خبر رو انتشار می دن.

ج: آبروریزی برای ما یا اونها؟

س: برای ما دیگه. خدای نکرده به کپی رایت و این چیزها که اعتقاد دارید؟

ج: بنده فقط به اخلاق اعتقاد دارم و شما به جای این که از ما تعریف کنید که از یک سریال ضد اخلاقی مدرسه ی اخلاق درست کردیم به ما انگ دزدی می زنید؟ چرا زمان اوشین این حرف ها نبود؟ مگر اوشین همج..نس گرا نبود بعد تو ترجمه شد الگوی خانواده ها؟ اصلا اوشین رو ولش، خودت همج...نس گرایی نه؟

س: بله؟ نخیر. فقط این سوال برای آدم پیش میاد که چرا نه تنها دیالوگ ها بلکه میزانسن ها هم شبیه هم اند؟

ج: ببینید دیالوگ ها که شبیه هم نیستند چون دیالوگ های آن سریال همگی انگلیسی هستند ولی دیالوگ های مال ما فارسی. من این را با اطمینان می گم که دیالوگ های ما فارسی هستند آن هم آن فارسی که شاعر فرمود:‌شکر شکن شوند همه طوطیان هند/ زین قند پارسی که به بنگاله می رود. چون من خودم آیلسم نمره ی ششه و دو نفر همکارم هم تافل دارند یک نفر هم تایپیست داشتیم. واقعا این کار کار پرزحمتی بود چون اگر ما می خواستیم کار ترجمه را سمبل کنیم دو تا تایپیست بیشتر می آوردیم و دو سه ماهه تمام می شد ولی ما یک سال لفتش دادیم چون برخی از دیالوگ ها هم غیر اخلاقی بود که باید به جاش پند و اندرز می ذاشتیم چون به هرحال دو تا همج..نس گرا که با هم حرف اخلاقی نمی زنند. البته چرا من اینها رو به شما می گم. شما که خودتون همج..نس گرایید و بی اخلاق.

س: بله؟ نخیر. پس یعنی شما پول بیت المال را گرفته اید و به جای کار اوریژینال ترجمه تحویل دادید؟

ج: بنده در همین جا اعلام می کنم اصلا پول بیت المال نبوده و کل این کار به هزینه ی شخصی اینجانب و سایر عوامل سریال بوده و بنابراین بنده و همکارانم در ساخت این سریال فقط و فقط نماینده ی خود بوده و به احدی جواب پس نمی دهیم. مثلا من خونه ی شخصیم رو فروختم گذاشتم رو این کار. حتا ما یک جا پول کم آوردیم من خونه ی باربی دخترم و ترید میل همسرم رو هم فروختم یکی از مسوولین هم نیومد بگه تو مرده ای زنده ای بچه ات بی خونه ی باربی چه می کشه. آخه من دردمو به کی بگم؟

س: مگه خونه ی شما چقدر می ارزیده که خرج یک سریال سی قسمتی رو با اون دادید؟

ج: یکی دو تا که نبوده. یه خونه 130-120 متری در شمال شهر و چهارتا خانه 80 متری غیر‌نوساز در مرکز شهر مثلا سمت ستارخان بوده. اصلا بذارید ببینم شما راجع به چه بیت‌المالی صحبت می‌کنید؟ آیا با ساخت سریالی که پر از مفاهیم و مضامین انسانی است، یعنی با پرداخت  3-2 میلیارد تومان مادی، بهره‌ای معنوی به اندازه میلیاردها تومان نمی‌بریم؟ بنده خودم محاسبه کردم پند و اندرزها و معنویتی که در این سریال موج می زنه هشت میلیارد و نیم قیمتشه تازه با دلار هفت تومن. اتفاقا اگر موردی درست از بیت‌المال استفاده شده باشد ساخت سریالی مثل «هفت ننگ» است نه ساخت مدرسه و بیمارستان و پل و جاده و پکیج گازی برای مدارس روستاهای دورافتاده. بیت‌المال باید خرج عموم شود، این سریال هم دقیقا خرج فرهنگ عموم شده است. من همین دیروز از هرکی تو منزلمون پرسیدم از ساخت این سریال راضی بود. پریشب هم اومدم سر کوچه آشغال بذارم فرهنگ عموم رو دیدم خیلی راضی بود گفت عمو سلام رسوند و گفت بهت بگم از وقتی سریال تو پخش می شه مردم همه روزه می گیرن افطاری می دن دیگه هیچکس فحش نمی ده، هیچکی عن دماغشو نمی ماله به درخت. جو ورزشگاه ها هم عالی شده دیگه بانوان می تونند تشریف ببرند بازی ها رو از نزدیک ببینند.

س: به بنده حق می دید که قانع نشده باشم.

ج: به ...رم که قانع نشدی مرتیکه ی همج...نس گرای ..ون نشور بی فرهنگ.

 .........................

لطفا ببینید:

http://hamdelan.org/calls/فراخوان-درمان-جراحی-گوش-ایلیا

لطفا بروید:

http://hamdelan.org/ads/بازارچه-خیریه

 لطفا بخوانید:

 http://www.tabnak.ir/fa/news/417765

/ 5 نظر / 6 بازدید
داود

من تبریک میگم که اینقدر تونستی ببینیش! که تشابه میزانسن هاش رو هم گرفتی!

ندا

عالی بود آقای حبیبی. من همیشه طرفدار نوشته هاتونم.

جواد

خدا لعنتت کنه

فاطمه

دمت گرم بابا 11 ساله وبلاگ داری؟