مصاحبه با خودم (قسمت اول)

از آنجایی که سال دارد تمام می شود و جز ننه ی چاوز هیچ شخصیت جالب توجهی برای مصاحبه وجود ندارد که آن هم دست ما بهش نمی رسد و از آنجایی که حرف بیخ گلویمان گیر کرده و کسی برای مصاحبه پیش قدم نمی شود، بر آن شدم تا با خودم چند جلسه مصاحبه داشته باشم و جهانیان را از نقطه نظرات خود سیراب بنمایم. توجه شما را به قسمت اول مصاحبه با خودم جلب می کنم. از خودم به دلیل این که وقتم را در اختیار من گذاشت صمیمانه سپاسگزارم. من بعد از پیاده سازی نوار مصاحبه ها آنها را دوباره خواند و مهربانانه تصحیح کرد.

من با من در پشت میزش قرار گذاشت. روی میزش کثافت موج می زد و هر آشغالی که بگویید آنجا پیدا می شد. فقط فلفلدانش تمیز و مرتب در کنار صفحه کلید قرار داشت که معلوم بود به خاطر احترامی است که برای فلفل قائل است. در طول مصاحبه تکه تکه ناخنش را می جوید و تف می کرد به دور و اطراف. یک بار تکه ناخن خورد به گوشه ی چشمم که ازم معذرت خواست. به قول گوروچو مارکس: اون ممکنه آدم مزخرفی به نظر بیاد ولی گول ظاهرش رو نخورین اون واقعا آدم مزخرفیه.

سوال: سال گذشته را از نظر اقتصادی چگونه دیدید؟

جواب: عالی! اول سال نان بود دانه ای 30 سنت الان شده دانه ای 15 سنت یعنی نونی 15 سنت به نفع ما و سایر بدبخت بیچاره ها شده که جای تشکر داره.

س: از نظر ادبی سال گذشته را چطور ارزیابی می کنید؟

ج: عالی! در طول سال چهار پنج تا کتاب داستان چاپ شد که با این میزان چاپ کتاب اول می شود گفت عین کنکور دانشگاه آزاد تعداد شرکت کننده های سال آینده ی جایزه ی گلشیری از برنده ها و دیپلم افتخارها کمتر شده و اگه ننه ی زی زی گولو هم داستان می نوشت یک جایزه ای چیزی می گرفت و از الان من به برنده ها تبریک می گم. یک هفت هشت ده تا هم مقاله ی ادبی به زیور طبع آراسته شد که دو تاش قابل خواندن بود یکیش قابل فهمیدن.

س: حالا که بحث ادبیات شد این درسته که شما گفتید چاوز یک گونترگراس بود؟

ج: بله. چاوز یک گونتر گراس واقعی بود یعنی از خود گونتر گراس هم گونتر گراس تر بود. من از همین جا به گونترش گراس می فرستم. تا گونتر زنده است هوگو هم زنده است.

س: شما پیش از این تهدید کرده بودید اگر کشتی از مسابقات المپیک حذف شود شما هم بدمینتون را از مسابقات دهه ی فجر حذف می کنید. آیا این تهدید فقط تهدید بود یا عملی خواهد شد؟

ج: ببینید. این تهدیدی بود که تبدیل به قهرمانی شد. به این صورت که با حذف بدمینتون از مسابقات دهه ی فجر ما بعد از این در تمام رشته های این مسابقات قهرمان می شویم چون هر سال این بدمینتون بازهای اندونزیایی می آمدن کاپ و پول را می گرفتن و می رفتن. حالا با حذف این رشته هم لازم نیست ارز به این گرانی را بدهیم به این چشم بادامی ها و هم کاپ ها و مدالها در همان خیابان منیریه باقی می ماند.

س: در مورد بداخلاقی های اخیر در مجلس چه نظری دارید؟

ج: حقیقتش به نظر من کل این بداخلاقی ها از آن فیلمی که من با وی پی ان همسایه مون در یوتیوب دیدم و آن وکیل ملت دستش را تا آرنج کرده بود تو دماغش و بعد می مالید به یقه ی کتش بدتر نبود. من تا دو روز از غذا افتاده بودم جان شما. آن وقت بود که فهمیدم چرا گاهی جلسه ها را علنی برگزار نمی کنند. حالا این همه شما سوال کردی... من یه سوال داشتم از شما؛ آمریکا چرا پسته ی ما رو تحریم کرده؟ مگه بمب اتم را با پسته می سازن؟

س: آمریکا که پسته ی ما رو تحریم نکرده.

ج: چرا دیگه... ببینید آمریکا ما را تحریم کرده، مردم ما هم پسته را تحریم کرده اند پس طبق رابطه ی تراگذری آمریکا پسته را تحریم کرده. آمریکا! ای ابله! با پسته چه کار داری؟ این پسته ی دهان بسته به تو چه کرده که تحریم اش می کنی؟ به راستی چرا؟

س: صحبت آمریکا شد... نظرتان در مورد فیلم آرگو چیست؟ مدتیست در مورد سینما نظر نمی دهید.

ج: به نظر من آرگو تبدیل به نقطه ی وفاق هنردوستان و بی هنران در این مملکت در طول این سی سال شد. یعنی نشده بود تا به حال در این مملکت همه سر یک چیزی توافق داشته باشند الا مزخرف بودن آرگو. و جا داره من از همین جا از عزیزان آمریکایی و بن افلک تشکر کنم. به خصوص که شنیده ام بن افلک بعد از دیدن فیلم طوفان شن گفته بوده من یک فیلم می سازم از این هم مزخرف تر باشه که کسی هم باور نمی کرد بتواند ولی الحق و الانصاف خوب از عهده برآمده و آرگو به نظر من حتا از ورود آقایان ممنوع هم که بنده به تازگی دیدم مزخرف تر بود.

س: در سالی که گذشت یک حادثه ی غم انگیز آتش سوزی در مدرسه رخ داد. می خواستیم نظر شما را بدانیم.

ج: با این خرج و مخارجی که دو تیم پرطرفدار مملکت روی دست کشور می گذارند نمی توانیم تمام مدرسه های کشور را به پکیج گازی مجهز کنیم پس تصمیم گرفتیم مساله را ریشه ای حل کنیم و دوره های آموزشی پرتاب بخاری نفتی به خارج از کلاس را برای باباهای مدرسه برگزار کنیم که بسیار هم موفق بوده.

س: یک سال از مرگ سیمین دانشور می گذرد. نظر شما چیه؟

ج: ای کاش سیمین خانوم زنده بود و یکی از بزرگترین معماهای ادبی را که در مغز من شکل گرفته حل می کرد. من چند وقت پیش یک مصاحبه می خواندم از کارگرشان در خانه ی شمال که می گفت آقا جلال می اومد و می گفت فلانی یه مرغ بکش بده بخوریم. بعد خواهر سیمین دانشور هم همین چند وقت پیش گفته آقا جلال هروقت می آمد خانه ی ما می گفت برام مرغ تو فر کنید. من نمی دانم آدم فرهیخته مگر اینقدر مرغ می خورد؟ نمی فهمم جلال چه پدرکشتگی با طیور داشته؟ آنقدر مرغ مرغ می کنند که آدم فکر می کند خدابیامرز جلال تا مرغ نمی خورده نمی توانسته دو خط داستان بنویسد...  

 ادامه دارد.

 

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دو هفته اخیر

"ماهی قهوه ای" از محمد علی رکنی با یادداشت هایی از مختاری و علی خانی بر این داستان دور سوم با نقد هایی بر 2 داستان های برگزیده دیگر در ویترین "دو هفته اخیر" در معرض خوانش علاقه مندان ادبیات داستانی قرار گرفت.

من

نگارشتونو خیلی دوست دارم ، امیدوارم مشکلات ادبی کشور حل شه که نمیشه ، تا از شما بیشتر بخونیم موفق باشید

امیر

سلام جناب حبیبی عزیز. گفتگویی انجام دادیم با حامد اسماعیلیون نویسنده کرمانشاهی برنده جایزه گلشیری. دعوتید به خواندن این مصاحبه.

دخترک

مصاحبه با خودتان را دوست داشتیم .... انقدر این روزها البته برای مصاحبه های این چنینی آدم ها فلفل لازم می شوند که به گمانم فلفل دان هم برای همین تا به حال سالم مانده و احترام به فلفل لازم! شب ها و روزهایت شاد...

فاطمه

طولانی بود ولی جالب در قسمت بداخلاقی های اخیر مجلس خندیدم همین کافی بود منتظر قسمت دوم باشم برای قسمت دوم باخبر کنید مؤید باشید جناب حبیبی

مینا حسین نژاد

:-D

کوچه ای بی انتها

ماهها بود نیومده بودم اینجا. مردم از خنده. هنوز هم اون شوخ طبعی تلخ رو داری. مرسی

...

کجایی تو؟ چه خبره؟ تعطیلات تموم شده هااا

مهتاب

خوندن مطالبتون واقعا لذت بخشه :))