من خودم 3

بابا همیشه می گفت اگر از آسمان سکه ببارد یکیش نمی خورد توی مخ من اما اگر دو تبر پرت شوند پایین اولیش صاف می خورد توی مخم و دومی هم سراغ اولی را خواهد گرفت. حالا هروقت عزیزان خوش شانسی که لاتاری برده اند به من ( با صدای کسی که در بهشت به رویش باز شده) می گویند ثبت نام امسال شروع شده تو هم ثبت نام کن به روی گل آنها لبخند می زنم. لاتاری هیچ چی که نداشته باشد آدم را از دیدن هر روز صبح درخت ها و چمن بولوار راحت می کند. من از روزی که روی خشت افتاده ام هر روز چشمم افتاده به این بولوار و موش هایش، به ساختمان های دو سمت اش. چند روز پیش با یکی از همکارها جلوی آکواریوم توی لابی اداره ایستاده بودیم. یکی گفت ( فکر کنم خودم بودم) آخی! این ماهی ها همه اش از صبح تا شب این مسیر را می روند و می آیند. گفتم: دلت برای ماهی ها نسوزد بدبخت! دلت برای خودت بسوزد فکر کن اینجا خانه ات است ( اشاره کردم به یک طرف آکواریوم) و اینجا اداره ( و اشاره کردم به آن طرف آکواریوم). آنها لااقل نیم متر هم عرض دارند من و تو که فقط یک طول را هر روز صبح می آییم و شب برمی گردیم. طرف ( شاید هم خودم بودم) جا خورد و دیگر برای ماهی ها دل نسوزاند.

این روزها تغییری در مسیر هر روزه ام پیش آمده. هر روز صبح پیرمردی در کنار میوه فروشی کنار کوچه نشسته بود که یا داشت یک هلو را ملچ مولوچ می خورد یا از اعماق وجودش سیگار می کشید. چند روزی مغازه بسته بود و یک پارچه ی سیاه زده بودند روی کرکره اش. این روزها اثری از پیرمرد نیست. خدایش بیامرزد که با مردنش تنوعی به زندگی ما داد.

/ 4 نظر / 4 بازدید
داود

اگر نسبت طول در عرض آکواریوم را به طول ماهی در حافظه ماهی بگیری میبینی باید مارکوپولو باشی تا اندازه اونا حال کنی! دل میسوزوندی واسشون؟ امان از چهار عمل اصلی....

روشنک مرادی

آقای برادر داود هرچقدرم احمقانه به نظر برسه حرفم ولی ترجیح می دم ماهی باشم تا اینکه به شکل غم انگیز و خنده داری روشنک ... . (از اون ماهی هایی که نامرئی هستن و اصلا کسی نمی بینتشون بس که کوچیکن)

مریم

لاتاری هیچ چیزی که نداشته باشد تو را دلتنگ بلوار، درختهاش و ساختمانهای دو سمت اش میکند