جریان حمال ذهن یا مسی! به جهنم خوش آمدی *

داشتم یک کتاب جاسوسی می خواندم که دیدم در مقدمه اش نوشته فلان کتاب این نویسنده با تیراژ یک میلیون نسخه در فرانسه چاپ شده، دیدم خیلی با مال ما فرقی ندارد، فرقش با تیراژ کتاب های ما فقط هزارتاست حالا چه اهمیت دارد که باید در آن ضرب شود. گفتم تیراژ یاد یکی از دوستان افتادم. فکر کنم سال 87 اینها بود که ایشان دماغشان را در فاصله ای اندک از من گرفته بودند و صحبت می کردند که رسیدند به واژه ی تیراژ و رو به من گفتند: (( تیراژ... تیراژ که می دونی چیه؟)) و این حقیر که صدا در گلویم گیر کرده بود در پاسخ فقط قطرات اشک بر گونه غلتاندم و یاد روزبه افتادم پانزده بیست سال پیش وقتی در جلالیه ایستاده بودیم و وقت می گذراندیم که اکبر با شلوار پیلدارش سوار بر موتور از راه رسید و متوجه صحبت ما شد و یک باره به روزبه گفت: (( تو از پینک فلوید چه می فهمی!)) راستی چند روز پیش گیر داده بودم به این که یک آهنگ خوب ایرانی دانلود کنم و بگوشم. در حین سیر و سیاحت در متن اشعار و گوش دادن به برخی ترانه ها به چند بیت نغز دست پیدا کردم که جا دارد مسوولان حالا که چوگان و تار و ابوعلی سینا و نظامی توسط دیگر کشورها ثبت و از چنگ ما خارج شدند هرچه سریعتر جهت ثبت ترانه سرایان این اشعار به نام ایران و تاکسیدرمی کردن ایشان و تهیه الکل موردنیاز برای حفظ مغزی که این اشعار از آنها تراوش کرده بجنبند.

بیت: (( هنوزم عینهو فیلما، یه عشق آتشین می خوای/ هنوزم روح هامون رو تو جسم جیمز دین می خوای))

اصلا این فکر دست از سرم برنمی دارد که روح حمید هامون در جسم جیمز دین چه موجودی خواهد شد، حالا باز اگه می گفت روح وودی آلن در جسم زینال بندری، مغز  فلینی در جسم ژان کلود وندام، چیز رستم دستان در جسم جرج کلونی یه چیزی. ولی روح هامون در جسم جیمز دین!!!

بیت: (( یه ساله رفتی و اسمت هنوز مونده تو این گوشی/ می دونم قهوه تو مثل قدیما تلخ می نوشی))

ارتباط معنایی دو مصرع خیلی مشخص نیست. یعنی چون قهوه شو هنوز تلخ می نوشه اسمش مونده توی گوشه ( همان گوشی که بنا به رعایت اصل قافیه کردن هر چیزی به هر قیمت به گوشه تغییر شکل داده .م) یا این که شاعر از این که وقت نداشته اسم طرف را پاک کند یا موبایلش ویروسی شده یا فایل اسم طرف رید اونلی شده و پاک نمی شه فغان سر داده. ا... اعلم.

یا در یک ترانه ی دیگر

بیت: (( به عشق من نگاه نکن، جادوی چشماشو نبین/ سرت به زندگیت باشه، برو همون گوشه بشین))

برو همون گوشه بشین ماست تو بخور، ای هیز پست چشم چران!

در یک ترانه ی دیگر

بیت: (( من اشتباهم باور زن بود/ هرچی که دیدم مثل تو ...ن بود))

اگر فکر می کنید این بیت را از خشتکم درآورده ام در گوگل ترانه ی جنس زن را سرچ کنید و بفهمید که چنین شعری نص صریح تاریخ است.

یک کشف دیگر هم کردم این که گذشت آن دورانی که اسم خواننده ها دو سیلابی بود الان همه اسم و فامیل و اسم میانی دارند مثلا حسام حاجی عباسی یا سینا شعبانخانی یعنی الان همه ی خواننده ها هویت دارند اسم و رسم دارند و گذشت آن دوران بی هویتی طاغوت. من فکر می کنم افزایش شدید خواننده و ترس از تکراری شدن اسامی باعث شده اسم خواننده ها شبیه اسم شرکت ها شود و با گوله شدن هنر و افزایش روزافزون خواننده باید منتظر خوانندگان خوش آتیه ای با اسامی چهار بخشی به بالا باشیم مانند: امیر سام ضغیمی دده بالا یا مهشید الزمان مخمل زاده ی اصل. خلاصه عالمی بود عالم ترانه های جدید یوزپلنگان پارسی. اینم بگم که دیروز تیتر یک خبر در سایت تابناک این بود:

(( رد ادعای لغو حکم انحلال حزب مشارکت)) از دیروز این تیتر فکر و ذکرم را مشغول کرده، یک رمز و رازی در جمله بندی آن است که آدم را به خاک سیاه می نشاند. یاد آن شعر گهربار افتادم که: شکر شکن شوند همه طوطیان هند/ زین قند پارسی که به بنگاله می رود.

* اسم این مطلب را سعی کردم به تقلید از مهدی یزدانی خرم فوتبالی و بی ربط به محتوای مطلب انتخاب کنم. امیدوارم راضی باشد.

 

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دنریس استورم بورن تارگیرین از تبار اژدها

ینی عالیا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! دمتان داغ باد!

سوده

:)) خسته نباشی قربان

che

حالا يه چيزي كه يه استاد سالها پيش كشف كرده بود رو بهت بگم تا بكار ببري: نص خودش صريحه پس نص صريح غلطه،نص صريح قانون غلطه كاملا پس به عنوان مثال،جسارت مارو هم ببخشيد استاد هم نام:_)

دامون قنبرزاده

بعد از این ماجراهای حمله به فیس بوک مسی و آن خانم مجری، که نهایت فضاحت بود و نشان داد که چه موجوداتی هستیم ما ـ موجوداتی در پیِ عقده گشایی و کاتارسیس خود به هر طریق ممکن، موجوداتی که کسی اگر به ما بگوید بالای چشمت ابروست، می زنیم دک و پوزش را می آوریم پایین اما به خودمان اجازه می دهیم به هر کسی توهین بکنیم، موجوداتی افراط و تفریطی، سرهم بندی شده و سطحی و راحت تان کنم بی ادب ـ بعد از این ماجرا، سر زدم چون مطمئن بودم مطلبی در این باره نوشته اید. تیتر را که خواندم، گفتم اشتباه نکردم پس. اما خب، ظاهراً ماجرا چیز دیگری بود! باز هم تلخند زدم، مثل همیشه، از نوشته های شما. امیدوارم درباره ی این فضاحت جدید ایرانی های عزیز هم مطلبی بنویسید. دامون

دامون قنبرزاده

البته من حواسم بود که می خواستید بگویید. مطمئناً خودتان تنهایی حس نکردید! اما منظور من یک مطلب جداگانه و صریح بود در ابن باره. مطلبی که مستقیم بپردازد به موضوع. بهرحال متشکر از جواب تان.

جواد

من به استقلالی بودن افتخار می کنم به پیرهنم افتخار می کنم به زیرپیرهنم افتخار می کنم به زیر زیری افتخار می کنم به ایرانی بودنم افتخار می کنم به فحشهای خواهر مادرمون افتخار می کنم به هرچی که دشمن میخواد بهش افتخار نکنم افتخار می کنم

ع.ک.

... یک رمز و رازی در جمله بندی آن است که آدم را به خاک سیاه می نشاند!!! : ))))

مریم

خیلی خوب بود.ممنون که نوشتی

سینا

خط آخروخوب اومدی !کتاب خانومشو هم بخون ببین چه جوری ادبیات زرد سر از جایزه گلشیری درآورد!!! خیلی خوب بود مثل همیشه .

روزبه

خوب بود . یاد قدیما افتادم .