اگر من یک دیکتاتور بودم...

پیرمردها را با پس گردنی می فرستادم سر کار که اینقدر ننشینند توی پارک در انتظار عزراییل شطرنج بازی کنند آخه شطرنج هم شد فوتبال

دستور می دادم جوان ها تا لنگ ظهر بخوابند و شبها تا دیروقت بیدار بمانند. هیچ جوانی نباید کار کند. وقتی جوانی و هزار تفریح و سرگرمی و برنامه برای انجام دادن داری می گویند برو از صبح تا شب کار کن وقتی پیر می شوی و وقت آزاد به هیچ دردت نمی خورد می گویند خوش اومدی برو بشین خونه تا جونت درآد.

مدرسه ها ساعت ده باز می شد و بچه ها می توانستند صبح ها با خیال راحت صبحانه بخورند و هی لقمه توی گلویشان گیر نکند

در ورودی فدراسیون هندبال را گل می گرفتم چون از این ورزش بدم می آید، یک سری مرد گنده توپ را با دست می اندازند توی دروازه ی هم، تکان هم می خورند فول می شود. جان من تا به حال فکر کرده اید دروازه بان هندبال چه لذتی از بال بال زدن و خم شدن و توپ را از توی دروازه برداشتن می برد؟ مطمئنم تیر دروازه نقش مهمتری در این بازی دارد چون گاهی ممکن است توپ بخورد به تیر.  

دستور می دادم جودوکارها لباس های دکمه دار بپوشند بلکه کنده شدن دکمه ها و جر خوردن لباس ها کمی  این ورزش را جذاب کند. واقعا این برایم سوال شده که اگر یک جودوکار به یک آدم ل..خت بربخورد چطور می خواهد او را زمین بزند.

دستور می دادم با تیم های فجر سپاسی، صبای قم و پاس همدان یک لیگ تشکیل بدهند. این سه تیم هر سال در آن لیگ با هم بازی کنند و خوب و خوش باشند.

یک استقلالی را با تجهیزات قرون وسطا آنقدر شکنجه می کردم که اعتراف کند چطور می تواند طرفدار تیمی باشد که ... در آن بازی می کند با آن قیافه اش که اگر از نیمه ی زمین قیچی برگردان بزند سه کنج آدم حالش بد می شود( دیکتاتورها فحش خورشان خوب است، هواداران راحت باشند.)

دستور می دادم هر هفته دو پنجشنبه داشته باشد به جایش شنبه را از تقویم حذف می کردم

امر می کردم بیست و نه اسفند یک هفته طول بکشد چون حال و هوای قبل از عید بهتر از خود عید است

با توجه به تغییرات اقلیمی پاییز را یک ماهه، زمستان را دو ماهه، بهار را یک ماهه و هشت ماه بقیه را تابستان اعلام می کردم

بچه ها فقط چهارماه به مدرسه می رفتند اینجوری از درس عقب نمی افتادند چون با این وضع آلودگی هوا الان هم چهارماه بیشتر به مدرسه نمی روند در ضمن احتمال آتش گرفتن کلاس های درس در چهارماه کمتر از نه ماه خواهد بود

دستور می دادم سیب زمینی را از کیلویی هزار و هفتصد تومان برسانند به کیلویی بیست و هفت هزار تومان تا مردم تشویق شوند به جای سیب زمینی آب پز، گوشت بره بخرند بخورند

می دادم تمام مجریان زن رادیو را مثل حسنک وزیر با اسپشیال افکت از درخت های خیابان ولیعصر آویزان کنند تا دیگر الکی نخندند و تلقین نکنند که هوا خوب است و زندگی زیباست و از این حرف ها

تمام آثار باستانی را با خاک یکسان می کردم تا دیگر کسی نتواند روی آنها یادگاری بنویسد

می دادم تمام چاه های نفت را آتش بزنند اینجوری چین و هند را بدبخت می کردم

آب دریای خزر را می بردم می ریختم توی دریای عمان، آب خلیج فارس را می ریختم توی دریاچه ی ارومیه، آب زاینده رود را تو سربالایی پمپاژ می کردم می ریختم توی دریاچه ی چیتگر، بعد آب اقیانوس اطلس را می ریختم توی اقیانوس آرام، بعد چون از آب بازی خسته می شدم جای پولوتون و نپتون را می دادم عوض کنند.  

رسم هندوانه خوردن در سرمای شب یلدا را برمی انداختم. آخه چه لزومی دارد آدم هندوانه های سفید و بی مزه و لیز و گندیده ی در سردخانه مانده را در این شب عزیز سق بزند. به جایش یک میوه ی فصل جایگزین می کردم. قدیمی ها هر کار لوسی کردند ما تا دنیا دنیاست باید ادامه بدهیم؟

تخمه آفتابگردان را به صورت رایگان بین مردم توزیع می کردم تا کمتر فکر کنند. من امتحان کردم، امکان ندارد هم بشود فکر کرد هم تخمه آفتابگردان شکست.

دستور می دادم ثبت احوال اسم کوچک پدرخوانده ی ادبیات ایران را به استاد تغییر دهد تا وقتی به این اسم صدایش می کنند دلیلی منطقی داشته باشد.

فحاشی را وارد کتاب های درسی می کردم اینجوری همه در یک سطح فحش بلد می شدند و فردا که بچه های معصوم مردم وارد اجتماع می شدند کسی در فحاشی از بقیه عقب نمی افتاد و همه با هم پیشرفت می کردند.

به جای بستنی های تیتیش مامانی امروزی بستنی کیم (به خصوص از نوع دوقلویش) را احیا می کردم. باور کنید فقط با لذت کندن کاکائوهای بستنی کیم با دندان و خوردن آن بود که می شد بمباران های صدام را تحمل کرد.

سازنده ی دختری به نام نل را پیدا می کردم و به زبان ژاپنی ازش می پرسیدم چی تو مخت بوده که چنین کارتون فجیعی را برای بچه های بخت برگشته ساخته ای با آن تیتراژ و آهنگ که انگار ده دقیقه مانده به پایان جهان؟ بعد هم محکومش می کردم به دیدن برنامه ی ویتامین ث هر روز صبح تا آخر عمر.

می دادم برج آزادی ( اون که لنگش بازه نه اون خانومه، می گم برج اون که مجسمه است) را با دینامیت بترکانند چون اینجوری روی سر کسی خراب نمی شود در صورتی که اگر شرایط نگهداریش همینجور پیش برود یک روز روی سر و کله ی مردم بی گناه خراب می شود.

دستور می دادم چند تونل دیگر در تهران بسازند، ترافیک وقتی در تونل باشد دیده نمی شود و این خیلی بهترست.

ادامه دارد...

/ 31 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
موسی خواجه

سلام آقای حبیبی عزیز از وقت گذاشتن و نظرتان تشکر میکنم موفق باشید!

jijid

خب بازم شاکی شد استاد! بحث فوکو و بنیامین نیست. میشه با ادیبات کوچه و بازار هم طنز خفن ساخت. فرصت کردی " رادیو چهرازی " رو یه سرچی بزن گوش بده. طنز محتواییش و بازی کلامیش و تلخیش محشره. چه می دونم. شاید طنز توام خوبه و ما نفهمیدیم. رخصت! ( به سبک صبح جمعه با شما! )

ع.ک.

... امر می کردم بیست و نه اسفند یک هفته طول بکشد چون حال و هوای قبل از عید بهتر از خود عید است ... واقعا درسته.

روشنک

اتفاقا هم رادیو چهرازی خوبه. طنزهای ورطه هم خوبه. درک این قضیه هم که تفاوت هر چیزی رو بدونیم و مقایسه اش نکنیم خوبه. می تونه هر چیزی باعث یادآوری بشه ولی مقایسه اش واقعا احمقانه اس.

مرضیه ستوده

طنزهای حامد حبیبی مثل نگاه و حرکات چارلی چاپلین؛ سبک، چالاک و افشاگر است در تقابل با روز مره گی، با قانون با پلیس، با بی مایه گی. این طنزها فقط خنده دار نیست، بلکه آدم را خوشحال می کند مثل خوشی ها و آرزوهای شیرین کودکی.

هستی

آقای حبیبی خیلی وقت پست جدید نذاشتین! امیدوارم هر جا هستین شاد و سلامت باشین

negin

vaghean kash shoma dictator mishodin!manke raziam,ray ham midam behetun

نه سیم

با مرضیه ستوده موافقم حرف دل منو زده

طيبه قاسمي

سلام دوست گرامي آقاي جواد ماهزاده در سال هاي قبل همكار ما بودند اگر ايميلي از ايشان داريد ممنون ميشم به آدرس ايميل من برايم بفرستيد من طيبه قاسمي هستم همكار ايشان در سال 83 در شركت برق منطقه اي تهران. روابط عمومي. اگر مي توانيد به ايشان بگوييد اگر خير كه منتظر ايميل ايشان هستم باتشكر