چگونه یاد گرفتم از میدان فاطمی بترسم یا گزارش یک حمایت حساب شده

جناب عزت ا... انتظامی شرح عبرت آموز و غم بار و در عین حال بانمک حضورشان در وزارت کشور را در روزنامه ی اعتماد نوشته اند. جا دارد در این روزهای گل و بلبل و سنبل آن را بازخوانی کنیم:

 

پروردگارا کمک کن بتوانم حرف دلم را بزنم...

برای مردم سرزمینم...

تحشیه: چرا عاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی

من عزت‌الله انتظامی هستم

تحشیه: من فکر کردم شما الیا کازان هستید.

شنبه 21 اردیبهشت ماه 1392 ساعت 3 بعدازظهر بود که از دفتر ریاست‌جمهوری به من اطلاع دادند «آماده باشید ماشین می‌آید دنبال‌تان» خوشحال شدم.

تحشیه: این خوشحالی جرم اولتان استاد.

ماه‌ها برای ثبت بنیاد دویده بودم.

تحشیه و مروارید شرقی: استاد! برای ثبت در دلهای مردم باید می دویدید!!

 چند روز قبل از مراسم اعطای نشان درجه یک هنری در بهمن ماه 1391 (که به علت بیماری نتوانستم در مراسم شرکت کنم) ما چند هنرمند منتخب را به دفتر ریاست‌جمهوری دعوت کردند تا از مزایای مادی و معنوی این نشان با خبرمان کنند.

تحشیه: دست خودم نیست ولی نمی دانم چرا باید برای یک هنرمند مطرح نود ساله که خانه اش را می بخشد که موزه کنند مزایای مادی نشان درجه فلان مهم باشد.

تحشیه ی 2: استاد منتظر بودید مزایای معنوی یک نشان دولتی چه چیزی باشد؟ مثلا مزایای معنوی اش این است که دیگر شبها راحت سر به بالین می گذارید یا مثلا کسانی که به دریافت این نشان نائل شده اند جاشون تو بهشته یا چی؟

آنجا درخواست بنیاد فرهنگی و هنری را مطرح کردم. چند روز بعد آقای رییس‌جمهور نامه فوری زدند به وزرای مربوطه فرهنگ و ارشاد و کار... مدتی گذشت... نتیجه‌یی حاصل نشد.

تحشیه: خیلی عجیبه! نکنه می خواید بگید این همه آدم که هشت سال نامه نوشتند و در سفرهای استانی دادند دست ایشان به مراد دلشان نرسیده اند؟

ناچار فکر کردم دست به دامن آقای مهندس مشایی شوم.

تحشیه: دست به شلوار اگر می شدید شاید به نتیجه می رسیدید.

هفته قبل به ایشان پیغام داده بودم که واجب العرضم و برای مذاکرات باید خدمت برسم.

تحشیه: تو را به خدا لحن هنرمند نامی کشور را ببینید. آقای استاد به شما دیدن فیلم کمال الملک را سه وعده در روز توصیه می کنم.

فورا لباس پوشیدم. چیزی نگذشته بود که خبر دادند ماشین آمده. با سرعت رفتم پایین.

تحشیه: کنفوسیوس می گوید آدم ها به کندی می آیند بالا و به سرعت می روند پایین. البته کنفوسیوس هم اگه می خواست بنیاد تاسیس کنه بعید نبود با سرعت بره پایین.

شخصی که در مسیر مرتب با بی‌سیم صحبت می‌کرد به کسی که آن طرف خط بود گفت «بله ایشان آمدند.»

تحشیه: وااسفا! یعنی فکر می کردند شما نیایید؟

حرکت کردیم. راننده چراغ گردان قرمزرنگ را بالای ماشین قرار داد، با سرعت خیابان‌ها را طی می‌کرد و شخص بی‌سیم به دست هم مرتب خبر می‌داد که ما کجا هستیم و کی می‌رسیم.

تحشیه: برای یک امضای ساده و راه انداختن کار هنرمندها چقدر این روسا عجله دارند.

من جلوی ماشین پهلوی راننده نشسته بودم. مردم با حیرت نگاهم می‌کردند که مرا با این ماشین و با این سرعت کجا می‌برند!

تحشیه: لابد مردم با اسلوموشن تصاویر را می دیدند وگرنه با آن سرعت و شیشه های دودی (لابد) شناختن استاد کار هرکس و ناکس نیست.

نزدیک کاخ ریاست‌جمهوری با بی‌سیم، شماره، رنگ ماشین و اسم سرنشینان را گفتند تا برای ورود هماهنگ شود. دستور دادند از در خیابان ولیعصر داخل شویم.

تحشیه: استاد! البته منظورتان کوخ ریاست جمهوریست دیگر؟ دوره ی کاخ و این حرف ها را که لولو برد.

به جلوی ساختمان رسیدیم. محوطه پر از مردهای پیر و جوان و پلیس بود.

تحشیه: بابا اونجا کوخ ریاست جمهوریه یا کاروونسراست؟ هرکی سرشو میندازه پایین از پیر و جوان و خرد و کلان میاد تو.

مرا پیاده و بلافاصله سوار ماشین دیگری کردند.

تحشیه: آدم یاد فیلم های جاسوسی اروپای شرقی می افته.

تحشیه 2: استاد معذرت می خوام ولی شما با وجود این جیمز باند بازی ها کمی به ماجرا شک نکردی؟

مدارک و اسناد موزه قیطریه و بنیاد را با خودم برده بودم، حتی برای آقای بی‌سیم به دست هم مطالب خودم را تعریف کردم. خیلی با محبت گفت «چیزی نیست ان‌شاالله همین امروز تمام می‌شود.»

تحشیه: آخی! چقدر با محبت! نگفت حالا بیا عمو رو بوس کن.

ناگهان آقای مشایی سمت ماشین ما آمد شیشه ماشین را پایین کشیدم و گفتم مختصرعرضی دارم که به کمک شما احتیاج است. گفت با ما بیایید همین امروز انجام می‌دهم.

تحشیه: من خواهش می کنم اسامی را حذف کنید. به نظر شما این دیالوگ مال عهد قجر نیست؟ علی حاتمی کجایی که داآشتو کشتن!

آقای مشایی سوار ماشین بزرگ سفیدرنگی شد و ما بلافاصله پشت سر او حرکت کردیم. بالاخره بنیاد داشت ثبت می‌شد... دوندگی‌هایم به نتیجه می‌رسید و نگرانی هایم رفع می‌شد... «بنیاد فرهنگی و هنری عزت‌الله انتظامی»...

تحشیه: ببخشید من متوجه نشدم. یعنی هروقت حضرت ایشان سوار ماشین بزرگ سفید رنگی شود همه ی مشکلات حل می شود؟

تحشیه2: این ماجرا آدم را یاد آن موضوع می اندازد که: مهر پیش ذی حسابه، ذی حساب توی اتاقه، اتاق درش کلیده، کلیدمون هم خرابه وقس علی هذا

تحشیه3: شاید استاد فکر کرده اند این همه بگیر و ببند و جماعت و سرعت بالا و ماشین های رنگارنگ برای به راه انداختن بنیاده. ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند تا که بنیاد به کف آری و حالش ببری.

 

ناگهان دیدم میدان فاطمی هستم... گلدسته‌های مسجد نور...

تحشیه: بابا سرعت! بابا لایی کش ها! بابا خط ویژه!

ماشین با سرعت جلوی یک در آهنین ایستاد. تازه فهمیدم اینجا وزارت کشور است!

تحشیه: تا چند لحظه قبل فکر می کردم آمده ایم میدان فاطمی که از قنادی پاندورا شیرینی خامه ای بخریم، دهنمان را شیرین کنیم برای افتتاح بنیاد.

همه جا پر از پلیس بود.

تحشیه: اوه اوه! رستم دستان بود می رفت زیر صندلی بیرون هم نمی آمد.

ماشین آقای مشایی جلوتر رفت. به محوطه که رسیدیم من را از راهروهای طولانی بردند...

تحشیه: لااقل مثل هانسل و گرتل نون خشک می ریختید زمین که راه برگشت را گم نکنید استاد.

به جایی رسیدیم که مملو از جمعیت بود. آقای رییس‌جمهور و مشایی و عده‌یی دیگر، همه آنجا بودند.

تحشیه: اردیبهشت ماه است. روز آخر ثبت نام کاندیداها. اینجا هم وزارت کشور است. جناب رییس جمهور و کاندیدای دولت هم اینجا هستند. همه جمع شده اند تا افتتاح بنیاد را جشن بگیریم. به خدا راضی به این همه زحمت نبودم.  

مرد جوانی آمد و مرا همراه خودش باز به راهروهای تودرتوی دیگری برد.

تحشیه: ساختمان وزارت کشور یک سری دیوار است و یک عالمه راهرو. اتاق متاق ندارد.

واقعا خسته شده بودم... مجبور بودم با عصا پا به پای او راه بروم. به سالن بزرگی رسیدیم. آنجا یک صندلی سه نفره فلزی آبی رنگ دیدم خودم را به آن رساندم و روی صندلی وسط نشستم.

تحشیه: صندلی سه نفره دیگه چه صیغه ایه؟ ما تختخواب دو نفره شنیده بودیم ولی صندلی سه نفره یا چهارپایه ی دونفره باید اختراع جدیدی باشد.

مرد جوان همراهم گفت باید برویم جلوتر. گفتم نمی‌توانم از اینجا تکان بخورم. به هر حال او رفت و مرا تنها گذاشت.

تحشیه: منو تنها نذار/ رو قلبم پا نذار... اون هم در این راهروهای پیچ درپیج

نمی‌دانستم آنجا چه خبر است فقط پر از سروصدا و آدم‌های جور واجور بود...

تشحیه: استاد! این تن بمیره هنوز نمی دانی آنجا چه خبر است؟ بابا در ساختمان وزارت کشور ولیمه یا مهمانی باربکیو که برگزار نمی کنند.  

کمی گذشت... در سالن ناگهان باز شد و جمعیت حمله کرد داخل. صندلی‌ای که من روی آن نشسته بودم یک وری شد و به زمین افتادم. فقط سعی می‌کردم به زحمت پاهای جراحی شده‌ام را حفظ کنم که لگد نخورند و زیر دست و پا له نشوم. با داد و فریاد من بالاخره دو سه نفر به دادم رسیدند. صندلی را درست کردند و من را روی آن نشاندند.

تحشیه: خوب شد آنها کمک کردند وگرنه نتیجه ی این همه بگیر و ببند و سرعت بالای صد و عوض کردن ماشین و راهرونوردی زیر دست و پا گوشت کوبیده می شد.

جمعیت به داخل سالن هجوم برد. حیران مانده بودم چه کار کنم؟ ناگهان دیدم آقای مشایی و آقای رییس‌جمهور و چند نفر دیگر که همراه آنها بودند از روبه‌رو به طرف من می‌آیند. آقای مشایی طرف چپ من و آقای رییس‌جمهور طرف راست من نشستند.

تحشیه: فهمیدم جشن تولدم را سورپریزی گرفته اند. یک نفر یک کلاه بوقی گذاشت روی سرم و همه آهنگ هپی برسدی تو یو رو خوندند.

ناگهان اطراف‌مان پر شد از دوربین‌های عکاسی. آقای مشایی گفت «چی شده؟ یه خرده شاد باشین!» من حرفی نداشتم که بزنم.

تحشیه: به قول خودتان در فیلم هامون:‌ این چه قیافه ی انی منیه که گرفتی!

تحشیه 2: می خندی یا بگم آن دوست بیسیم چی قلقلک دادن را هم به خدماتش اضافه کند؟

عکاس‌ها تند و تند عکس می‌گرفتند. عکسشان را که گرفتند محل را ترک کردند و من بازهمان جا بهت زده وسط آن صندلی سه نفره تنها ماندم.

تحشیه: اصلا مشکل از این صندلی سه نفره بوده. امان از این اختراعات جدید! اگر صندلی سه نفره اختراع نشده بود که ایشان نمی توانستند عکس دسته جمعی بگیرند.

مرد جوان که آمد مرا ببرد خانه گفتم چه شد؟ گفت «امروز که دیگه نمی‌شه بعدا ان‌شاءالله اوراق و براتون میاریم...»

تحشیه: خوب شد مرد جوان آمد وگرنه استاد الان در آن راهروها سرگردان مانده بود. آن وقت چه کسی از مزایای مادی و معنوی نشان درجه یک هنری استفاده می کرد.

مردم سرزمینم!

من برای شما همیشه همان عزتم، همانی که از 13 سالگی در تماشاخانه‌های لاله‌زار با تشویق‌های شما بزرگ شده‌ام... همانی که همراه شما با درد‌های ایران بسیار

گریسته‌ام و با شادی‌هایش لبخند‌ها زده‌ام... برای شما من همیشه همان عزتم... بچه‌یی از سنگلج...

بنیاد فرهنگی و هنری یادگاری است از من برای جوانان و مردم سرزمینم... آرزومندم این میراث ماندگار را همراه شما بنا کنم...

تحشیه: جناب انتظامی! آقای بازیگر ما! مردم سالهاست شما را می شناسند و برای یک عمل انجام شده، شما را از دل هایشان خط نمی زنند. ولی راستش را بخواهید میراث ماندگار شما نقش های جاودانیست که بازی کرده اید (از عباس آقا سوپر گوشت بگیر تا وکیل فیلم هامون و آن صحنه ی آب دوغ خیار خوردن اش) که همیشه در یاد ما باقی می ماند نه یک ساختمان به نام بنیاد انتظامی.

----------

لطفا این را ببینید.

http://hamdelan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=189

 

/ 20 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی

اگر حامد حبیبی پریشان گویی هم کرده باشد دلیل قانع کننده ای دارد و آن شرایط بی ثباتی است که در آن هستیم و این حرف به این معنی نیست که آیا اصلا ما شرایط ثبات داری را هم تجربه کرده ایم؟! به شخصه یادم نمی یاد. گرچه این یادداشت بیشتر ذکر پریشانیست که همواره دارد کنارمان اتفاق می افتد تا پریشان گویی.

نش

زنگ نزدی چرا؟

784523

کلی خندیدم [خنده] دمت گرم ... بنیاد! آه! ای بنیاد به *** رفته ی من! ... بنیادی که به جانش کشتم و به جان دادمش آب، ای دریغا به برم میشکند [قهقهه] دور هر کیو گرفتن تو این جامعه گوزو از آب در اومد... بچه سنگ لج! ... عزت! من با شما مردمم! خزوع و فروتنی های کشکی برای خود بزرگ جلوه دادن و اعتبارای کلنگی ... برو عمو؛ این کشور و جامعه از تو شاخ تر و بی نام و نشون تر که در عین حال خیلی فداکاری های بیشتر و بهتری از تو عزت الله خان انتظام الدوله داشته و داره که یه نفر حتی نمیدونه کجان و چه کردن و مردن یا زنده ن. تو با 4 تا دیالوگ قجری تو کمال الملک و *س شعر بافی های جورواجورت تو هر مراسم ختنه سورونی که دعوت میکنن و این بنیاد پیزوریت هنوز خیلی جا داری که از این بیانیه های از دید خودت مثلا" قلمبه صادر کنی و توش بشینی گریه زاری کنی....

ابهر.زنجان

بابا ایول از سال82 این وبلاگ رو داری هنوزم فعالیت می کنی!!!!پیروزمند باشی

simin

چقدر موضوع رو کش دادی و پیچوندی بابا دو کلام نامه نوشته که آره من حمایت نکردم از این آقا اونم بلافاصله بعد از انتشار اون عکس اونوقت شما اومدی چن صفه نوشتی و تحشیه گذاشتی!!! به نظرم مطلب رو لوث کردی و خیلی جاها هم لحنت نسبت به آقای انتظامی توهین آمیزه، و شما چه می دونی که تاسیس این بنیاد به چه دلیل و چقدر برای ایشون مهم بوده که این همه نظر دادی؟ بهتره آدم در مورد دیگران انقدر زیاد قضاوت نکنه در کل نظرم بهت خیلی عوض شد، 1 سالی بود که وبلاگتو از ریدر می خوندم و لذت می بردم این مطالب احمقانس

آوات

بابا با سابقه، بابا سابقه دار وبی:)

گولیا

قرص‌هایتان تاثیری داشته؟

90

هادی

من آقای انتظامی رو از نزدیک نمی شناسم تا ببینم آیا در سن نود سالگی هنوز هم تعادل شخصیتی داره یا نه؟ خیلی از پیرمردها رو اما می شناسم که در دهه 70 مشاعرشون یک مقدار دستخوش تغییر و تحول شده و بعضا دست به کارهای عجیب و غریبی میزنند ، در حالیکه در میانسالی آدمهای محکمی بودند.شاید ایشان هم گرفتار درد پیری شده باشند ولی حقیقتش رو بخواید از نامه اشون خوشم اومد این حداقل یعنی اینکه اشتباه کردم معذرت می خوام.من به عنوان یک ایرانی که از هنرمندهای سرزمینم انتظار دارم معذرت خواهی ایشان را قبول کردم و هنوز دوستش دارم